SMS - Laen. “Piiks - piiks ja raha kontol?”

SMS - laen on kurikuulsus kogunud fraasidega nagu “Piiks-piiks ja raha kontol” või “Piiks-piiks ja raha tuleb”. Kõlab lihtsalt ja kiirelt. SMS- laenu puhul on tõepoolest tegemist kiirlaenuga, kuid õnneks ei ole aastast 2019 SMS-laenu taotlemine enam nii lihtne, nagu kuulus reklaamlause teatab.

Mis on SMS-laen?

SMS-Laen on kiirlaenu vorm, mille laenuperiood on lühike - 15 päeva kuni aasta ja laenatav rahasumma pigem väike, üldiselt 50-1000 eurot. Nagu üldiselt kiirlaenudel, on ka SMS-laenud ilma konkreetse tagatiseta, laenu antakse sisuliselt “ausõna” ja küllaldase püsiva sissetuleku peale.

SMS- laenu kõige iseloomulikum tunnus on aga telefoni teel tekstisõnumiga laenu taotlemine. Kiirele sõnumisaatmisele järgneb üldiselt kiire raha pangakontole. Kuna SMS-laen kuulub kiirlaenude hulka, iseloomustavad SMS-laenu selgelt ka kiirus. Lisaks peab SMS-laenu puhul arvestama kõrge laenuintressiga, mis kompenseerib laenuandja riski ilma tagatiseta laenu ees.

Täna kannab varasem “traditsiooniline” SMS-laen pigem “Krediidikonto” nime.

Muutused SMS-laenu olemuses

Alates aastast 2019 on SMS-Laen Eestis oluliselt muutunud!

Karmistunud on reeglid laenuandjatele ja SMS-laenu ei ole laenuvõtja turvalisuse huvides võimalik enam vaid SMS saatmise teel saada. Laenamisel tuleb läbida põhjalikum kontroll ja isikutuvastus, mis teeb SMS-laenust oluliselt turvalisema laenutoote. Lisaks kõrvaldab isikutuvastus suure osa SMS laenu ohte ja tekkinud muresid, et keegi Sinu nimel laenu võtab ja Sulle laenukoorma jätab.

SMS laen kuulub pärast reeglite karmistamist vaid üksikute laenuandjate portfelli Krediidikonto nime all. Krediidikonto loomise ja isikutuvastust järel on sinna laenu võimalik taotleda ka SMS teel. Krediidikonto ise ongi sellisel kujul justkui kombo kiirlaenust, SMS-laenust ja krediitkaardist. (link krediidikontole).

SMS-laenu ohud

SMS-laenu muutus ja karmistunud reeglid olid tingitud paljudest probleemidest ja ohtudest, mida vaid sõnumi teel laenu võtmine tekitas. Üheks suuremaks SMS-laenu ohuks oligi turvalisus - laenu oli võimalik võtta ilma isikutuvastuseta, sõna otses mõttes vaid SMS-i saates. Igasugune kontroll sisuliselt puudus. Laenu said juba maksehäirega inimesed ning laenu võeti teiste inimeste nimel. Tänane SMS-laen enam sellist “pimedat” ja kontrollita ohtu ei kujuta. Laenu saamiseks tuleb läbida isikutuvastus.

Tänasel SMS-laenu põhiline oht on üsna suur laenuintress ning vähene laenu tingimustega tutvumine. Ei ole harv, kui oma võimeid hinnatakse üle ning lühike tagasimaksetähtaeg näib väiksema intressiga küll ahvatlev, kuid tegelikkuses ületamatu. Paraku ei mõelda enda jaoks läbi viivismakseid, mis laenu mittetasumisel kokkulepitud päevaks kuhjuma hakkavad.

Laen ei ole ei kink ning laenude tingimustega tuleb kindlasti põhjalikult tutvuda. Lisaks peab hoolega läbi mõtlema laenutähtajad ning oma tagasimaksevõimalused. Laenamisel tasub endaga aus olla! Mida lihtsamalt tundub raha tulevat, seda enam tuleb see otsus enda jaoks läbi mõelda. Päris kindlasti ei ole SMS-laen tavaline tarbimislae

Kes saavad SMS-laenu?

SMS - laenul puudub tagatise vajadus ja üldiselt on SMS-laen üks vabamate laenutingimustega laenutoode. Tingimused võivad laenuandjate puhul mõneti erineda, kuid üldiselt tuleb SMS-laenu saamiseks:

  • Olla vähemalt 18-aastane Eesti Vabariigi kodanik või Eesti Vabariigi elamisloaga laenutaotleja. Vahel soovitakse elamise asukoha kohta ka mõnda tõendavat paberit;
  • Esitada 6-kuu pangaväljavõte, kus on näha Sinu sissetulekud ja maksekohustused;
  • Näidata probleemivaba maksekäitumist - Sinu nime ei esine kuskil maksehäireregistris.
    Kehtiva ja hiljutise maksehäirega SMS-laenu võimalik saada ei ole! Viimasest maksehäirest peab olema möödas vähemalt 6-kuud.
  • Esimesel korral läbida isikutuvastus.Ole valmis, et isikutuvastuseks tuleb mõningatel juhtudel kohale minna kas laenuandja kontorisse või mõnda Eesti Posti kontorisse. Mõnel laenufirmal on ka ID-kaardiga või mobiil ID-ga lepingu allkirjastamise võimalused.

Toome veelkord välja, et SMS-laenu ei ole võimalik mitte mingil juhul saada ilma palgatõendi ja sissetulekuta. Samuti on välistatud laenunõude positiivne vastus kehtiva maksehäirega või maksehäirega, millest on möödunud vähem kui pool aastat.

Milleks võtta SMS-laenu?

SMS-laenul kehtib kiirlaenu lihtne mudel, kus tagatist tarvis ei ole. Aga mida lihtsam taotlemine, seda hoolikamalt tasub oma otsus läbi mõelda. SMS-laen ei ole kindlasti rahakrediit, mida valimatult taotlema asuda!

Kõige mõistlikum ongi SMS laenu võtta paindlikuks ja kiireks lisarahaks. Kui puudub huvi käia läbi pidevaid laenupakkumisi ja täita erinevaid laenupakkumisi, siis võib just SMS laen olla sobilik!

Siiski tasub ikka ja jälle meeles pidada, et SMS-laenud on kõrgete intresside tõttu üsna kallid, eriti kui oled sunnitud laenu pikendama või taotled seda pikemale perioodile. Kindlasti ei ole mõistlik laenuperioodiks puhkama sõita või kodu remont ette võtta. Kiirlaenud on ennekõike mõeldud lühemaks perioodiks laenamiseks ja väikeste summadena kasutamiseks.

Ohutu SMS-laen

SMS-laenu eel, mõtle kindlasti veelkord läbi, kas Sul on tõesti laenu tarvis ja missugused on Sinu tagasimakse võimalused. Hea on, kui võtad suisa pikema mõtlemisaja. Vahel aitab ööuni mõtted korda saada ning järgmine päev tundub, et ehk saab ka ilma laenuta.

Kindlasti kaalu põhjalikult oma tagasimaksegraafikut ja vormista see realistlikumana. Kindlasti on üks suur viga tagasimakse võimete ülehindamine! Pigem laena pikemalt, kui see on Sinu jaoks sobilikuma kuumaksega.

Võrdle erinevaid laenupakkujaid ja konsulteeri laenu asjatundjatega. Usu, nii leiad lahenduse, mis annab rahu Sinu rahakotile ja Sulle endale.

Lihtne taotlemine ei tee SMS-laenust teps mitte “lihtsat raha”. Ära laena šoppamiseks ega pidutsemiseks!