Väikelaen ehk Tarbimislaen - laen igaks elujuhtumiks

Väikelaenu puhul on tegemist laenuga n.ö igaks elujuhtumiks. Vajad raha firma alustamiseks? Väikelaen sobib. Vajad abi kodu remondil? Väikelaen sobib. Soovid minna unistuste puhkusele? Võid samuti kaaluda väikelaenu. Oma laenuotsus mõtle aga alati enne laenamist hoolega läbi.

Mis on väikelaen ehk tarbimislaen?

Väikelaen ehk tarbimislaen on üldjuhul tagatiseta (vt. Ka Tagatisega vs tagatiseta väikelaen) laen, millele puudub kindel kasutamise sihtotstarvet Kuna laenuleandja ei ole otseselt laenu kasutamise korda määranud, kutsutakse tarbimislaenu tihti ka kui “laen igaks elujuhtumiks”. Väikelaen aitabki väga erinevatel puhkudel. Tänu oma paindlikule loomule, ongi tarbimislaen üks kõige populaarsemaid ja levinumaid laenuliike, mille taotlemine on võimalik sisuliselt igas laenuettevõttes.

Tarbimislaenu ehk väikelaenu saab enamasti võtta kuni 20 000 euro ulatuses. Täpsed summad sõltuvad laenu taotleja sissetulekust, pere ja leibkonna suurusest ning varasematest maksehäiretest ja laenukäitumisest. Tarbimislaenu intress on üldiselt madalam kui kiirlaenudel, kuid on siiski kõrgem kui tagatisega laenudel.

Milleks võtta tarbimislaenu ehk väikelaenu?

Tarmimislaenu nimi juba ütleb, et laen on eelkõige mõeldud tarbimiseks ning suuremateks ootamatuteks kulutusteks. Tarbimis- ehk väikelan aitab finantsvõimekuse saavutada juhul kui:

  • Sul on tarvis autot remontida;
  • Suured ootamatud tervisega seotud kulud;
  • Hambaravi;
  • Soovid minna puhkusereisile;
  • Korraldad pulmi või mesinädalaid;
  • Soovid uude koju korraga mööbli soetada;
  • Plaanid vahetada majal katuse;
  • Soovid raha ettevõtlusesse investeerida.

Sisulselt on tegemist väiksema laenuga, mis antakse laenutaotlejale mistahes isikliku kulu katmiseks. Üldiselt ei ole oluline, millele laenatud raha kulub, kui laen vastavalt lepingule tagasi tasutud saab. Siiski on tegemist laenutootega ning laenuotsused tuleb teha vastutustundlikult.

Kes saavad väikelaenu ehk tarbimislaenu?

Üldiselt puudub väikelaenudel tagatise vajadus ja kuna vajadused on erinevad, ei uuri keegi täpsemalt, mille tarbeks laenatakse Laenu saamise tingimused võivad erinevate laenuandjate puhul pisut erineda, kuid üldiselt peab arvestama järgnevaga:

  • Oled vähemalt 22-aastane laenutaotleja. Mõni laenuandja eeldab isegi, et oled 25-aastane ning vaid üksikutel juhtudel saab väikelaenu taotleda alates 18. Eluaastast;
  • Elad alaliselt Eestis. Ole valmis seda ka tõestama, vahel küsitakse Sinult kommunaalarvete näidiseid vmt.
  • Sul peab laenu saamiseks olema püsiv sissetulek, sest üldiselt ei ole väikelaenul tagatist. Ole valmis esitama vähemalt 6 eelneva kuu pangakontode väljavõtteid;
  • Sul ei ole kehtivaid maksehäireid. Laenu ei pruugi saada ka juhul, kus maksehäire likvideeriti vähem kui 6, mõningal juhul isegi 12 kuud tagasi.
    Kehtiva ja hiljutise maksehäirega väikelaenu võimalik saada ei ole!
    Kuidas saada maksehäirega laenu? Loe lähemalt.
  • Sul ei ole samalt laenuandjalt aktiivseid laene. Sinu tänased laenukohustused peavad jääma alla 40% Sinu sissetulekust.
  • Pead laenu esmakordsel laenamisel läbima isikutuvastuse.

Mainime veelkord üle, et väikelaenu ehk tarbimislaenu ei ole võimalik saada kehtiva maksehäire korral. Väikelaenu taotlemise tingimused on üsna selged ning käi need enne laenuavalduse esitamist kindlasti läbi.

Soodsaimad väikelaenupakkujad

Laenuvõrdlusportaali kiirlaenud.ee uurimustöö andmetel on parimad kiirlaenupakkumised:

  1. Raha24 väikelaen - KKM 27,24%
  2. LHV väikelaen
  3. Citadele väikelaen

NB! Võrdluses välja toodud krediidi kulukuse määr kehtib näidistingimustel: 1000€ laenamisel 12 kuuks seisuga 4. detsember 2020. Varasemad näidud ei pruugi täna enam kehtida!

Kogu turuolukorraga tutvumiseks ava Laenukompassi turu uuring: Kiirlaenud Eestis.

Kuidas väikelaenu taotleda?

Tänapäeval on võimalik laenutaotlusi esitada väga mugavalt interneti teel, nii ka väikelaenude taotlemisel.
Siiski toome eraldi välja, et esmakordsel väikelaenu ehk tarbimislaenu taotlejal tuleb läbida isikutuvastamine kas laenuandja kontoris või märgitud Eesti Posti kontoris. Vaid mõningatel puhkudel on võimalik isikutuvastus kas ID-kaardi või mobiil ID abil.

Enne laenu taotlemist soovitame kindlasti teha kodutööd ning uurida erinevate, vähemalt 3-5 laenupakkujate tingimusi ja just Teile sobivust. Tüütu võrdlus võib Teile säästa mitmeid sadu eurosid!

Pärast sobiliku laenupakkuja valikut, isikutuvastuse protseduure ja lepingu allkirjastamist, on raha õige pea Teie kontol. Parimal juhul saab raha kätte juba samal päeval, vahel isegi tunni jooksul.

Kuidas erinevad väikelaen ja kiirlaen?

Nii väikelaen/tarbimislaen, kui kiirlaen (sh SMS laen, krediidikonto) on mõlemad nn ilma tagatiseta laenud, kus laenu otstarve laenuandjale olulist tähtsust ei oma. Ilma tagatiseta laen tähendab laenu sisuliselt “ausõna” ja varasema finantskäitumise usaldamise peale. Siinjuures tasub meeles pidada, et “ausõna” tähendab siin hilisemat lepinguliselt graafikuga tagasimakstud laenu.

Väikelaenu ja kiirlaenu eristavad eelkõige:

  • Laenuks saadavad summad. kiirlaenudel laenatavad summad on üldjuhul väiksemad, väikelaenude summad võivad ilma tagatiseta küündida mitme tuhande euroni. Mõtle kindlasti hoolega läbi, milleks laenu vajad.
  • Tagasimakseperioodi pikkus. Kiirlaene iseloomustab eelkõige kiirus. Saad selle kiirelt, kuid pead ka kiirelt tagasi maksma. Mõningal puhul mugav, teisest küljest suurem finantsiline surve. Väikelaenu puhul on tagasimakseperiood pikem, mõnel juhul isegi mitmeid aastaid.
  • Intressi suurus. Väikelaenudel on üldiselt tegemist pisut suuremate summade ning pikema maksetähtajaga. Seega on laen ise stabiilsem ning selle intressid kiirlaenudega võrreldes madalamad.
  • Taotlemisvõimalused. Väikelaenud on üks levinuim laenuliik, seega on ka üsna suur hulk laenuandjaid, kelle hulgas endale kõige sobivamate tingimustega laen välja vaadata. Kiirlaenude pakkujaid jääb mõneti vähemaks.
  • Laenu saamise kiirus. Kiirlaenu ei seota ilmaasjata “kiirusega” - raha on võimalik kätte saada tõepoolest väga kiiresti. Tänapäeval vaadatase ka väikelaenude taotlused üsna kiirelt üle, kuid kiirlaenud on laenuandjate esmane prioriteet just “kiiruses”.

Et olla kindel, missugune laenuliik on Sulle sobilik, tuleb kindlasti laenu vajadus hoolega läbi mõelda. Milleks laenata? Mis summas? Ja missugused on minu võimalused laenu tagasi maksta? Kui kiiresti mul laenu vaja on? Kas mulle antakse laenu.Need küsimused aitavad Sul leida selgust, kas väikelaen, kiirlaen või hoopis mõni kolmas laenutüüp?

Tagatisega vs tagatiseta väikelaen

Üldjuhul on väikelaenu puhul tegemist tagatiseta laenutootega, kus lõpliku summa otsustab laenuleandja iga taotleja kohta individuaalselt. Tihtipeale ongi siin tegemist laenajatega, kel ei ole võimalik omalt poolt laenu varaga tagada. Neil lihtsalt ei ole autot, kinnisvara või muud väärtuslikku vara. Suuremate summadel, mis sõltuvalt laenuandjast on alates 3000, vahel 5000, eurost, on laenule siiski vaja ka tagatis.

Tagatiseta väikelaenu saamiseks ei ole laenuandjal tagatiseks vaja muud, kui Sinu lepinguallkirja laenutingimustega nõustumiseks. Sõltuvalt laenuandjast on tagatiseta väikelaenu võimalik saada kuni 3000 euro ulatuses. On laenuandjaid, kes pakuvad siin kuni 5000, 7000 või isegi 15 000 euro limiiti. Lõplik laenusumma sõltub aga laenaja finantsolukorrast ja -käitumisest.

Tagatiseta väikelaen on kõige tavalisem ja üks populaarsemaid ning kiiremaid laenutooteid.

Tagatisega väikelaenu korral on suurema summa laenamisel (nt 6000 eurot) tarbimiskulutusteks tarvis kas kinnisvara või muu sobiliku vara (nt auto) tagatist. Tagatis vähendab laenuandja riski suuremate summade korral ning laenuvõtjal on võimalik laenata mõõdukalt suuri summasid just vajalikeks tarbimiskulutusteks. Eriti populaarseks tagatiseta väikelaenuks on muutunud laenud auto tagatisel, mida kutsutaksegi täna autolaenudeks.

Üldiselt kehtib laenamisel reegel, et mida väiksem on risk, seda väiksem on ka laenuintress. Seega on tagatisega väikelaenul üldjuhul väiksem intress kui tagatiseta laenul. Kindlasti tasub aga laenu võtmise eel tutvuda kõigi tingimuste ja võimalike lisakulutustega (nt hindamisaktid), mis tagatisega väikelaenu puhul rakenduvad. Arvestada tuleb ka mõningase ajavaruga, mida tagatise lisandumine laenuprotsessile juurde lisab.

Mida tarbimislaenu võttes silmas pidada?

Tarbimislaenu on võimalik saada üsna mõistliku intressiga, sõltuvalt laenupakkujast aastase intressimääraga kuskil ca 6-7%. Kindlasti tuleb laenupakkujal siin teha aga pisut lisatööd ja uurida, mis on laenu koguintress (arvestades ka kuumakseid) ning missugused on laenulepinguga kaasnevad tasud.

Uuri kindlasti lepingutasude kohta! Vahel võivad algul üsna madala intressiga laenul kaasneda suured administratiivsed kulud, mis muudavad laenu konkreetselt kalliks.

Tarbimislaenu intress jääb üldiselt kuskile kiirlaenude ning tagatisega laenude (nt hüpoteeklaen) vahele tehes mugavuselt ja laenu kulukuselt tarbimislaenu üheks kõige populaarsemaks laenuliigiks.